Taiji | Wushu | Kung-fu | Qigong

Co je Taiji (Tchaj-ťi, Taichi, Tai-chi)


Taiji je tradiční čínské bojové umění. Zahrnuje pomalé plynulé pohyby propojené s dechem. Ve stylu rodiny Chen, který cvičíme, se tyto pomalé pohyby střídají s rychlými výbušnými prvky. Vnější pohyby těla jsou kombinovány s vnitřním principy a prací s energií qi (čchi). 

Ve cvičení pracujeme s celým tělem, s dechem i myslí. Proto se v dnešní době Taiji často cvičí pro své přínosy pro zdraví více než pro svůj původní sebeobranný účel. Díky této komplexnosti si každý v tomto může najít svůj cíl. Může to být zlepšení zdraví, bojové umění nebo třeba relaxace či meditace. Stejně tak náročnost cvičení lze přizpůsobit každému namíru dle věku či fyzickým možnostem.

Po pravidelném cvičení Taiji můžete pozorovat jeho přínosy jak fyzické tak psychické:

  • Zlepšení flexibility a koordinace

  • Zlepšení rovnováhy, síly

  • Zklidnění mysli

  • Snížení stresu, lepší soustředění

  • Lepší vnímání vlastního těla

  • Napomáhá k dosažení vnitřního klidu

  • Přispívá k dlouhověkosti

Správný název pro toto bojové umění je Taijiquan, kde quan odkazuje na bojový styl. Známější je spíše pod zkráceným názvem Taiji nebo také Tchaj-ťi, Taichi či Tai-chi. Taiji je princip ze kterého celé cvičení vychází. Princip Taiji vychází z taoistické filozofie, která vysvětluje koncept absolutní jednoty, ze které se rodí dvě polarity yin a yang (jin a jang). Taiji je právě tím nositelem změn a příčinou vzniku yin a yang.

V praxi pro nás Taiji představuje dynamický vztah mezi těmito dvěma polaritami, z nichž žádná není absolutní a obě se vzájemně doplňují, neustále se mění a snaží se dosáhnout harmonie. Ve cvičení Taiji tento princip znamená, že každý pohyb a postoj cvičení reflektuje tuto rovnováhu. Při cvičení se klade důraz na střídání měkkosti a tvrdosti, pomalých a rychlých prvků, uvolnění a síly.

Taiji tedy symbolizuje umění vyváženosti a harmonie na fyzické, psychické i energetické úrovni, což vede k celkové rovnováze těla, mysli a energie qi (čchi).

Co je Qigong (Čchi-kung)


Qi (Čchi) je základním konceptem čínské medicíny. Qi je životní nebo vitální energie, která proudí veškerým živým bytím. Můžeme ji chápat jako dynamickou sílu, která pohání veškeré biologické procesy. Podle tradiční čínské medicíny tato energie proudí tělem skrze energetické dráhy zvané meridiány a ovlivňuje jak fyzické, tak duševní zdraví.

Gong (kung) znamená dosažení určité mistrovské úrovně. Qigong je tedy tradiční čínská praxe, která vede ke kultivaci energie qi. Je důležitou součástí Taijiquan, protože oba systémy pracují s energií qi.

Cílem qigongu je zlepšit tok qi v těle, odstranit energetické blokády, a tím podporovat zdraví, vitalitu a dlouhověkost.

Qigong kombinuje dechová cvičení, jemné pohyby, jednoduché cviky a meditaci. Praktikuje se pro zlepšení zdraví, zvýšení vitality a dosažení duševní i tělesné rovnováhy. Cvičení pomáhá uvolnit napětí, zlepšuje pružnost, podporuje krevní oběh a posiluje imunitní systém. Na duchovní úrovni napomáhá k dosažení klidu a koncentrace.

Co je to Wushu? Co je to Kung-fu?


Wushu představuje souhrnný název všech čínských bojových stylů. Patří tedy pod něj jak Taiji, tak Shaolin. Známější pojmenování je také kungfu (nebo kung-fu), jedním z překladů je význam "úroveň mistrovství". Slovo wu (武; wǔ) znamená "boj". Jeho čínský znak je složen ze dvou částí; první znamená "chůze" nebo "stop" (止; zhǐ) a druhý znamená "kopí" (戈; gē).

Správně se slovo "kung-fu" (gongfu) překládá jako dovednost získaná dlouhou a namáhavou prací. Je možné jej použít v souvislosti s libovolným řemeslem nebo uměním, například s uměním aranžování květin nebo práce se dřevem, plechem.

Tradiční Wushu (běžně označované jako kung-fu) je páteří celého wushu a má dlouhou a rozmanitou historii. Tradiční bojové styly se dědili z generace na generaci jako kulturní dědictví, jejichž výuce se věnovali mistři těchto stylů. Vzhledem k tomu, že wushu pochází z Číny, tradiční praktiky wushu se rozvíjely a šířily po celé zemi a absorbovaly odlišné kulturní, etnické a filozofické charakteristiky různých skupin v Číně. Jejich hlavním cílem je funkční sebeobrana, dokonalá práce s tělem, posílení těla i ducha na všech úrovních a cvičení dechu.

¨Moderní styly jsou známy taky jako "sportovní" wushu, vznikly v novodobé historii inovováním tradičních stylů pomocí akrobatických prvků, skoků. Sportovní wushu je dynamické rychlé cvičení plné výbušné energie. Moderní styly představují divácky atraktivnější podívanou a jsou také soustředěné na jiné cíle: gymnastická přesnost, krása pohybů, náročné skoky a akrobatické prvky.

Čína je obrovská a wushu není všude stejné. Řeka Yangtze je dělí na severní a jižní. Severní styly jsou charakteristické střídáním velmi nízkých i vysokých postojů a jejich rychlými změnami, častým používáním kopů a skoků a dlouhými technikami rukou. Na jihu využívají také nízké postoje, které jsou však velmi pevné a nezvedají se. Techniky rukou jsou kratší a kopů není tolik.